Zdrowie Seksualne

Problemy w sferze seksualnej dotykają również mężczyzn. Pojawić się mogą różne zaburzenia, takie jak utrata pożądania i zaburzenia odczuwania, problemy z erekcją oraz wytryskiem lub całkowity jego brak. Problemy z pęcherzem lub jelitami mogą powodować zakłopotanie, przeszkadzać w trakcie współżycia lub nawet powstrzymywać przed podjęciem współżycia. Spastyczność oraz osłabienie mięśni mogą w niektórych pozycjach seksualnych powodować dyskomfort lub nawet ból. Skutki uboczne leków mogą bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie seksualne i na pożądanie. No i emocjonalne aspekty choroby: obraz ciała, wahania nastroju, niska samoocena. Zmiany w relacjach między partnerami, gdy jedno z nich zaczyna w pewnym sensie pełnić rolę opiekuna.

Jednak SM nie oznacza rezygnacji z udanego życia seksualnego!

Jeśli zaburzenia zdrowia seksualnego zaczną się pojawiać, nie wstydź się zwrócić po pomoc do specjalisty. Zaburzenia te są najczęściej uleczalne.

Seksualność i intymność są ważne dla ogólnego samopoczucia. SM nie oznacza, że seks nie może dostarczać przyjemności. Nie warto z niego rezygnować.

Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do bycia ojcem. Choroba nie wpływa na płodność, natomiast stosowane leki mogą ją czasowo obniżyć (zwłaszcza w wypadku mężczyzn). W przypadku planowania powiększenia rodziny, koniecznie należy poinformować o tym swojego neurologa i skonsultować to z nim.

Pomimo choroby można stworzyć udany związek, prowadzić udane życie seksualne, a także być rodzicem.

MA-BET-PL-0056-1