Badania
diagnostyczne

Jeśli masz cukrzycę i obawiasz się o swój wzrok, idź do specjalisty i zbadaj swoje oczy. Okuliści, optometryści, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i diabetolodzy mogą pomóc Ci uzyskać skierowanie do właściwej osoby w celu postawienia diagnozy.

 

Istnieją różne testy i badania, które stosuje się w celu wykrycia i zidentyfikowania problemów ze wzrokiem:

Badanie dna oka

Do oka wprowadzane są krople rozszerzające źrenice. Badanie to wykorzystuje jasne światło i soczewkę powiększającą, aby ocenić siatkówkę i nerw wzrokowy pod kątem ewentualnych problemów. Użycie różnych soczewek pozwala zobaczyć określone części oka w sposób bardziej szczegółowy.

Alt tag

Uwaga!

Ponieważ lekarz może zdecydować o konieczności podania kropli, które rozszerzą źrenicę, a ich efekt (nieostre widzenie) może się utrzymywać przez jakiś czas po badaniu, warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne oraz udać się na badanie z osobą towarzyszącą, która będzie mogła odwieźć Cię po badaniu do domu.

Alt tag

Optyczna koherentna tomografia (OCT)

Może brzmieć skomplikowanie, ale tak naprawdę jest to po prostu światło, które skanuje siatkówkę. Skanowanie powoduje wizualizację różnych warstw siatkówki, tworząc rodzaj mapy, która pozwala lekarzowi zmierzyć jej grubość i zobaczyć szczegóły siatkówki. Jest to ważne, aby dokładnie zrozumieć, co dzieje się wokół plamki.

Angiografia fluoresceinowa

To procedura, w której środek kontrastowy (fluoresceina) jest wstrzykiwany do krwiobiegu. Kontrast uwidacznia naczynia krwionośne znajdujące się z tyłu oka, co pomaga lekarzowi ocenić ich nieszczelność oraz to, czy nie zostały w jakiś sposób uszkodzone.

Alt tag

PAMIĘTAJ!
Regularnie badaj swoje oczy!

Powinieneś kontrolować swoje oczy co najmniej raz w roku. Regularne badania wzroku zwiększają szanse na wczesne wykrycie jakichkolwiek problemów, a tym samym na ich wyleczenie. Jeśli masz wczesne objawy cukrzycowej choroby oczu, możesz potrzebować częstszych badań wzroku.7

7. 2020 Guidelines on the management of diabetic patients. A position of Diabetes Poland. Clin Diabetol 2020; 9, 1. DOI: 10.5603/DK.2020.0001.

MA-PF-OPHT-PL-0023-1