Metody leczenia
Metody leczenia nadmiernie obfitego krwawienia miesiączkowego
Jeśli cierpisz na obfite i uporczywe krwawienia, wiesz, jakie to może być obciążające i jak bardzo traci na tym jakość życia. Szkoła, praca czy aktywne spędzanie czasu wolnego stają się często niemożliwe, ponieważ ogarnia Cię zmęczenie, a ból i dyskomfort związany z wielokrotną wymianą tamponów i podpasek stanowią uciążliwość w życiu codziennym. Istnieje szereg farmakologicznych i chirurgicznych metod, które można zastosować do leczenia obfitych krwawień miesiączkowych.
Metody chirurgiczne
- Odwarstwienie błony śluzowej macicy
- Usunięcie macicy (histerektomia)
W zależności od wybranej metody zajście w ciążę po leczeniu będzie utrudnione albo nie będzie już w ogóle możliwe. O więcej informacji na ten temat zapytaj swojego lekarza.
Metody farmakologiczne
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Niesteroidowe leki przeciwzapalne są często stosowane przy bolesnym i obfitym krwawieniu miesiączkowym. Jest to grupa leków, które hamują stan zapalny i łagodzą ból. Istnieją dowody, że leki te mogą zmniejszać utratę krwi w czasie menstruacji, jednak nie w takim zakresie, jak środki hormonalne. Ponieważ niesteroidowe leki przeciwzapalne działają przeciwbólowo, stosowane są przede wszystkim przez kobiety, u których nadmiernie obfitej miesiączce towarzyszy ból.
Leki zwiększające krzepliwość krwi
Leki te (np. kwas traneksamowy) wzmacniają proces krzepnięcia krwi i zmniejszają tendencję do krwawień. Ich skuteczność jest słabsza niż preparatów hormonalnych.
Terapia hormonalna
Dwuskładnikowe tabletki hormonalne („pigułki”) są preparatami, które przy regularnym przyjmowaniu zapobiegają ciąży. Zawierają one odpowiedniki obu rodzajów żeńskich hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu (tzw. gestagen).
Estrogen i gestagen hamują cykl miesiączkowy i zapobiegają uwalnianiu komórki jajowej. Ponadto gestagen powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom dostęp do komórki jajowej. Również pod wpływem gestagenu hamowany jest wzrost błony śluzowej macicy, przez co krwawienia mogą być krótsze, łagodniejsze i mniej bolesne.
Inną metodą jest przyjmowanie hormonalnego preparatu dwuskładnikowego w tak zwanym długim cyklu. Metoda ta pozwala na zmniejszenie liczby krwawień. I tak dostępny jest preparat zawierający 84 tabletki o pełnym działaniu oraz 7 tabletek z obniżoną dawką estrogenu. W efekcie krwawienia występują w cyklu trwającym 91 dni (84 plus 7). Jak łatwo policzyć oznacza to tylko 4 krwawienia w roku zamiast zwyczajowych 13. U niektórych kobiet takie przedłużanie cyklu może wiązać się ze wzrostem częstości dodatkowych plamień/ krwawień.
Dla odmiany hormonalna wkładka domaciczna funkcjonuje całkowicie bez estrogenu. Umieszczona w jamie macicy przez lekarza ginekologa uwalnia bez udziału pacjentki jedynie hormon o działaniu progestagennym. Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna sprawia, że menstruacja jest zwykle krótsza, łagodniejsza i mniej bolesna. Wskutek miejscowego działania progestagenu, błona śluzowa macicy mniej się rozrasta – dzięki temu nadmierne krwawienie miesiączkowe zmniejsza się i u niektórych kobiet może nawet zaniknąć całkowicie. Hormonalna wkładka domaciczna wykazuje również działanie antykoncepcyjne.
Potencjalne skutki uboczne terapii hormonalnej: obejmują tkliwość piersi, trądzik, przyrost masy ciała, bóle głowy, migreny, nieregularne krwawienia, gromadzenie się płynu w przestrzeni międzytkankowej i ryzyko tworzenia się zakrzepów.
Wszystkie terapie hormonalne nadmiernych krwawień miesiączkowych dostępne są jedynie na receptę. To lekarz ginekolog decyduje czy i jaką terapię zastosować. Przed zastosowaniem terapii hormonalnej (czy antykoncepcji) lekarz zbierze wywiad chorobowy, przeprowadzi badanie ginekologiczne, wykluczy ciążę, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, wykluczy przeciwwskazania, rozpozna stany wymagające szczególnej ostrożności, zaleci zapoznanie się z ulotką i stosowanie się do zamieszczonych tam wskazówek, dobierze indywidualnie częstotliwość oraz charakter badań okresowych oraz poinformuje, że hormonalna antykoncepcja nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogami płciowymi.
Złożony preparat hormonalny może zredukować objętość krwi traconej w czasie krwawień z dróg rodnych średnio o 88% po 6-ciu miesiącach stosowania.
PP-QLA-PL-0134-1