Nadmiernie
obfita miesiączka

Nadmiernie obfita miesiączka?

U każdej kobiety miesiączka przebiega trochę inaczej. Czasami coś, co wydaje się niepokojące, jest zupełnie naturalne, a za to objawy, które lekceważymy lub uznajemy, że „tak ma być”, należy zgłosić lekarzowi.

 

Zbyt obfite miesiączki mogą doprowadzić do osłabienia a nawet anemii. Według przeprowadzonych badań i obserwacji zbyt długie i obfite miesiączki zmniejszają produktywność w pracy, są stresujące i wpływają negatywnie na życie towarzyskie. Ze światowych badań wynika także, że zbyt obfite krwawienia dotyka nawet około 30 procent kobiet w pewnym momencie ich życia, a zaledwie 15 procent trafia z tym problemem do ginekologa. Pamiętaj Ty nie musisz się z tym godzić. Takie dolegliwości można leczyć.

 

Od którego momentu miesiączka jest zbyt obfita?

Każda kobieta w wieku rozrodczym traci podczas miesiączki określoną ilość krwi – przeciętnie jest to ok. 40–50 ml. O zbyt obfitej miesiączce, zwanej także hypermenorrhoea, mówi się, gdy przy normalnym czasie trwania (5–7 dni) utrata krwi wynosi ponad 80 ml na miesiąc. Ponieważ ilość tę trudno jest zmierzyć i z reguły nie udaje jej się określić podczas badania, można opierać się na wartościach orientacyjnych, przykładowo na liczbie potrzebnych w ciągu dnia podpasek i tamponów. Jest bardzo prawdopodobne, że cierpisz na zbyt obfite krwawienia miesiączkowe, gdy potrzebujesz dziennie ponad 5 podpasek lub tamponów albo gdy musisz wymieniać tampon lub podpaskę częściej niż co 2 godziny. Nierzadko obserwuje się przy tym również obecność niewielkich skrzepów krwi.

 

U niektórych kobiet utrata krwi jest tak duża, że prowadzi do niedokrwistości (anemii). Typowymi objawami towarzyszącymi schorzeniu, są bladość skóry, kołatania serca i zadyszka przy wysiłku oraz zawroty i bóle głowy. Kobiety dotknięte tą przypadłością mają często trudności z koncentracją, czują się ociężałe i zmęczone. Dolegliwości są spowodowane niedoborem czerwonych krwinek wskutek utraty dużej ilości krwi.

PP-QLA-PL-0091-1