Cukrzycowy obrzęk
plamki (DME)
W zdrowym oku rogówka i soczewka skupiają światło na siatkówce, światłoczułej części oka. Siatkówka wysyła sygnały do mózgu, który interpretuje je jako obrazy. Plamka to obszar siatkówki, który jest szczególnie wrażliwy na światło i odpowiada za widzenie centralne, umożliwiając widzenie ostrych, drobnych szczegółów. Jest to część oka, która jest zagrożona cukrzycowym obrzękiem plamki (DME)
Plamkę oplatają drobne naczynia krwionośne, które przenoszą do niej tlen i substancje odżywcze oraz usuwają z niej produkty przemiany materii.
Wysoki poziom cukru we krwi oraz wysokie ciśnienie tętnicze chorych z cukrzycą, mogą osłabić te naczynia, powodując ich nieszczelność.
Osłabione naczynia krwionośne mogą powodować wyciek płynu i białek, które gromadzą się w obszarze wokół plamki, powodując jej zgrubienie, obrzęk i uszkodzenie.
Zjawisko to znane jest jako cukrzycowy obrzęk plamki (DME).
W miarę jak plamka grubieje i puchnie, ulega uszkodzeniu. Obrzęk plamki zmniejsza ostrość widzenia, zamazuje obraz i ostatecznie może spowodować utratę wzroku.8-10
Aby dowiedzieć się więcej na temat cukrzycowego obrzęku plamki zapraszamy do obejrzenia naszych filmów:
8. Lobo C, et al. Optical Coherence Tomography. Berlin Heidelberg: Springer-Verlag; 2012; 9. Fowler MJ. Clinical Diabetes. 2008;26(2): 77–82; 10. Ciulla TA, et al. Diabetes Care. 2003;26(9):2653–2664.
MA-PF-OPHT-PL-0025-1