Cukrzycowy obrzęk
plamki (DME)

W zdrowym oku rogówka i soczewka skupiają światło na siatkówce, światłoczułej części oka. Siatkówka wysyła sygnały do mózgu, który interpretuje je jako obrazy. Plamka to obszar siatkówki, który jest szczególnie wrażliwy na światło i odpowiada za widzenie centralne, umożliwiając widzenie ostrych, drobnych szczegółów. Jest to część oka, która jest zagrożona cukrzycowym obrzękiem plamki (DME)

Alt tag

Plamkę oplatają drobne naczynia krwionośne, które przenoszą do niej tlen i substancje odżywcze oraz usuwają z niej produkty przemiany materii.

Wysoki poziom cukru we krwi oraz wysokie ciśnienie tętnicze chorych z cukrzycą, mogą osłabić te naczynia, powodując ich nieszczelność.

Alt tag

Osłabione naczynia krwionośne mogą powodować wyciek płynu i białek, które gromadzą się w obszarze wokół plamki, powodując jej zgrubienie, obrzęk i uszkodzenie.

Zjawisko to znane jest jako cukrzycowy obrzęk plamki (DME).

Alt tag

W miarę jak plamka grubieje i puchnie, ulega uszkodzeniu. Obrzęk plamki zmniejsza ostrość widzenia, zamazuje obraz i ostatecznie może spowodować utratę wzroku.8-10

Alt tag

Aby dowiedzieć się więcej na temat cukrzycowego obrzęku plamki zapraszamy do obejrzenia naszych filmów:

 

8. Lobo C, et al. Optical Coherence Tomography. Berlin Heidelberg: Springer-Verlag; 2012; 9. Fowler MJ. Clinical Diabetes. 2008;26(2): 77–82; 10. Ciulla TA, et al. Diabetes Care. 2003;26(9):2653–2664.

 

MA-PF-OPHT-PL-0025-1