Zarządzanie Lękiem i Trudnymi Emocjami

Stres jest jednym z czynników wpływających na przebieg choroby, sprzyjając pogłębieniu się jej objawów i rzutom. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu w codziennym życiu, należy jednak go ograniczać. Są na to różne sposoby:

- usystematyzowanie dnia tak, aby był możliwie przewidywalny i nie zaskakiwał nas stresującymi sytuacjami. Nie zawsze jest to możliwe – to jasne.

- pomocna okazać się może zmiana postrzegania danej sytuacji lub samej choroby. Tak, jestem chory, ale w dalszym ciągu mogę robić wiele rzeczy i korzystać z życia, wiele jeszcze przede mną. Mam wokół siebie bliskich, przyjaciół, znajomych. Mam ustawione dobre leczenie. Ze stwardnieniem rozsianym można żyć.

- pomocna może być rozmowa z kimś bliskim. W Polskim Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego możesz uzyskać również poradę telefoniczną za pośrednictwem infolinii SM. Są różne strony internetowe motywujące do czerpania radości z życia, pomimo choroby np. http://www.sm-walczosiebie.pl/ lub https://ptsr.org.pl/

- kiedy stres nas już jednak dopadnie warto zrobić coś, co nas wyciszy np. ćwiczenia oddechowe, wizualizacje pięknych obrazów, wywołujących pozytywne skojarzenia lub aktywność fizyczna.

Sama diagnoza jest bardzo trudnym i stresującym momentem w życiu. Daj sobie czas na oswojenie się z tą myślą, być może przepłakanie tego. Aby dać następnie miejsce akceptacji i motywacji do walki o siebie.

Z czasem zaczniesz coraz lepiej rozumieć swoje ciało, wypracujesz własne reakcje na trudne sytuacje. To wymaga czasu, więc nie spiesz się. Będą temu procesowi towarzyszyć upadki i wzloty, dni pełne entuzjazmu i załamania. To normalne. Masz prawo do takich reakcji. Nic na siłę.

Polecam wysłuchanie rozmowy „Kto jest Szefem – Ty czy SM?” Znajdziesz tu konkretne wskazówki, jak walczyć z lękiem towarzyszącym chorobie.

MA-BET-PL-0056-1