Dieta w SM

Liczne badania wykazały, że żywienie w stwardnieniu rozsianym może wpływać na procesy istotne dla rozwoju choroby, jak również na występowanie dolegliwości jej towarzyszących. Choć ostatecznie tego nie potwierdzono, to jednak wydaje się, że wdrożenie właściwej diety, wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia, modyfikację objawów choroby, poprawę efektywności leczenia i jakość życia.

Największy wpływ na przebieg stwardnienia rozsianego mają tłuszcze. Jedynie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT (omega-3 i omega-6) korzystnie wpływają na przebieg stwardnienia rozsianego. NNKT muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, są również bardzo ważnym składnikiem tkanki nerwowej (zwłaszcza kory mózgowej) i siatkówki oka. Znajdziesz je w rybach morskich, owocach morza i w olejach roślinnych.

W codziennej diecie warto ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, tj. tłuste mięso i wędliny, tłusty drób, podroby, tłuste mleko i przetwory mleczne, smalec, słoninę i suplementować je kwasami omega-3.

Suplementacja witamin w SM

Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w profilaktyce i leczeniu zaburzeń neurologicznych (głównie witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9 i B12), a ich niedobór może przyczynić się do otępienia, ataksji, neuropatii i zaburzeń psychicznych. Witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B12 znajdziesz w wątrobie wołowej, cielęcej, kurczaka i wieprzowej, świeżym szczupaku, śledziu, sardynkach, przetworach rybnych oraz mięsie królika.

Witamina C ma działanie przeciwutleniające, a dodatkowe ochronne działanie to zakwaszanie moczu, które ogranicza rozwój bakterii i obniża ryzyko infekcji dróg moczowych. Znajduje się w świeżych owocach i warzywach. Największych ilości witaminy C dostarczają: owoce dzikiej róży, rokitnik, aronia, tarnina, natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne, owoce jagodowe i cytrusowe.

Witamina E jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który chroni przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek. Znajdziesz ją w tłuszczach roślinnych, margarynie, papryce, migdałach, orzechach, pestkach dyni, awokado, kiełkach.

Flawonoidy (witamina P) wykazują silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, moczopędne. Znajdziesz je w cebuli, pomidorach, jabłkach, pomarańczach.

Witamina D jest niezbędna między innymi do prawidłowego funkcjonowania układów: mięśniowego, nerwowego i odpornościowego. Źródłem tej witaminy w pożywieniu są głównie ryby morskie, owoce morza oraz olej rybi (tran). Liczne badania wskazują, że witamina D może odegrać ważną rolę w zapobieganiu SM oraz mieć znaczenie terapeutyczne w przypadku chorób neurodegeneracyjnych. Sugeruje się, że zwiększona ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, rutynowa suplementacja witaminą D (ustalona z lekarzem) oraz prawidłowo zbilansowana dieta mogą obniżać ryzyko zachorowania na SM, łagodzić jego zaostrzenia oraz zmniejszać częstość jego nawrotów u pacjentów z postacią rzutowo- remisyjną.

Więcej informacji i praktycznych wskazówek na temat diety znajdziesz TU :

Alt tag

A przykładowe jadłospisy na każdy dzień tygodnia TU:

MA-BET-PL-0056-1